Nahoru

Zpětný zisk tepla při větrání

Metody zpětného zisku tepla při větrání

Moderní domy jsou stavěny jako energeticky účinné, což přispívá k ochraně životního prostředí a ke snižování nákladů na vytápění. Pokud jde o větrání, využívají tak architekti a projektanti stále častěji nucené, resp. ventilátorem podporované větrání se zpětným ziskem  tepla. To zajišťuje nejen čerstvý vzduch v obytných místnostech, ale i zvýšení komfortu bydlení. 

V principu funguje zpětný zisk tepla na základě přenosu tepelné energie vzduchu odváděného z vnitřních prostor na čerstvý vzduch přiváděny zvenku, nebo na základě přenosu na akumulační hmotu s následným předáváním proudu vzduchu. Pro udržení konstantní (dostatečně vysoké) teploty ve vnitřních prostorách je tak spotřebováno méně tepelné energie. Tím je zajištěna úspora nákladů na topení a ochrana životního prostředí. Zpětný zisk tepla je technicky proveditelný různými způsoby. V zásadě se rozlišují dvě varianty:

  • rekuperační zpětný zisk tepla (lat. recuperare = znovu získat)
  • regenerační zpětný zisk tepla (lat. regeneratio = znovu vytvářet)

Rekuperační tepelné výměníky jsou praktickým způsobem využívány zejména v centrálních větracích systémech. Typickým znakem je přitom oddělené vedení přiváděného a odváděného proudu vzduchu.
Regenerační zpětný zisk tepla je prováděn krátkodobým tepelným zásobníkem, kterým střídavě prochází přiváděný a odváděný vzduch. Tento způsob zpětného zisku tepla je uplatňován zejména u decentrálních větracích systémů.

Díky jednoduchému principu montáže zařízení přímo do vnějších stěn, který umožňuje i dodatečnou montáž v rámci energetické sanace, se decentrální větrací přístroje v posledních letech staly na trhu větrání obytných prostor velmi populárními. V současné době se tento typ zařízení stále více prosazuje a s ohledem na množství překonává i centrální systémy – odkaz na článek Interconection Consulting  

Vysoká tepelná kapacita keramiky umožňuje zpětný zisk tepla v rozsahu 80 % - 94 %. Povrch odpuzující nečistoty navíc vyhovuje hygienickým požadavkům při větrání a snadno se čistí.

Výhody oproti rekuperačnímu zpětnému zisku tepla větracími systémy:

  • Není nutná žádná ochrana proti mrazu: bezproblémový provoz až do - 20°C
  • Letní provoz: tepelná bariéra v obráceném směru
  • Hygienické a snadno čistitelné

ZDARMA PRO KLIENTY

Provádíme nezávislé návrhy na umístění větracích jednotek, vyhotovujeme cenové kalkulace a výpočty průtoku objemu vzduchu.

Vyplňte formulář

nová zelená úsporám

Naše produkty jsou registrovány ve státním dotačním programu NZÚ-SVT6975, SVT6976, SVT6977, SVT6980, SVT8405, SVT9472, SVT9473

Více o dotacích